גבייה משפטית

גבייה משפטית: העיקרון שכל בית עסק מוכרח להכיר

כל בית עסק או מנגנון שמתבטא באמצעים פיננסיים, נדרש למערך גבייה משפטית המספק לא רק את שירותי הגבייה עצמם, אלא את המהלך התקין והראוי של פעולות הגבייה, לרבות מציאת הכלים הטובים ביותר לעריכת עסקאות והתנהלות מול ספקים ולקוחות, על מנת למזער סיכונים פוטנציאליים ולהשלים בהקדם האפשרי את הגבייה המלאה. 

מתי מתרחשת גבייה משפטית?

המשק על כל ענפיו, מנהל יחסי גומלין בהיקף אדיר בין גופים עסקיים ופרטיים משתנים, לכולם דרושה התנהלות תקינה ומקצועית בניהול הליכי הגבייה על מנת שלא למצוא את עצמם במצב של הפסד ובעיות תזרים.

אלא שכידוע, המציאות איננה שחורה ולבנה ופעמים רבות קורה שהלקוח למשל, שאיננו מרוצה מהתוצר, מחליט לשלם תמורתו פחות.

או שבית העסק שאיננו מעוניין לפעול יותר מול ספק מסוים, מחליט לקצץ ללא התראה בהזמנות. 

דוגמה מוכרת מאוד היא כמובן של לקוח מתחמק מתשלום למרות שכבר קיבל את התמורה מאותו בית עסק. בכל המקרים הללו, גבייה משפטית תהיה התשובה המדויקת.

אופן הניהול של גבייה משפטית

סוג זה של גבייה מושתת על כללי יסוד להם העסק צריך להיות מחויב: עריכת הסכם התקשרות מטיב מול לקוחות וספקים, קבלת ערבויות לפני תחילת העבודה, הצטיידות בכללים וחוקים משפטיים על מנת לכלול מנגנוני הגנה אשר מסייעים להתמודדות במקרה של קושי בעת גביית חובות ועוד.

הדרך הטובה ביותר להתנהל סביב הנושא תהיה להיעזר בשוטף בעורך דין מומחה לגבייה, שיכנס לנעליכם במקרה של קשיים בגבייה וישלח בעבורכם מכתבי התראה, יצלצל ללקוחות "בעייתיים" וינקוט בהליכים משפטיים אם יש צורך, לרבות תביעות כספיות ופנייה לעיקול בהוצאה לפועל.

עורך הדין מהווה את הדמות המייצגת את הארגון בכל מקרה של לקוח שמסרב לשלם או אם חלה הפרת הסכם כלשהי, כמובן גם למקרים הדורשים בעריכת הסכם נקודתי מול גורם אחר. 

קבלת תמורה כספית בכפוף להליכי הוצאה לפועל

במקרים בהם בית העסק לא קיבל את כספו על אף ניסיונות מקדימים לכך מצד עורך הדין, קיימת הזכות לפנות להליכים משפטיים דרך פנייה ופתיחת תיק בהוצאה לפועל.

כאן הבקשה תצטרך לכלול תיעוד מפורט של השתלשלות העניינים שקדמה לבקשה ואת הצגת ההתחייבויות הכספיות שלא מומשו מצד הגורם שלא שילם.

הוצאה לפועל אמונים על אכיפת הגבייה דרך גופים בנקאיים וחברות אשראי ועל פי רוב משיתים עיקול לאחר מכתב התראה שנשלח מצידם. 

חשוב לדעת כי ניהול גבייה משפטית והוצאה לפועל כרוכה בזמן רב לעתים ולכן יש להתאזר בסבלנות ולקחת בחשבון גם סיטואציות של חיכוך עם הגורם הנתבע.

דבר שעשוי להסתייג מהדרישה ולהשתמש בזכויות העומדות לו סביב הנושא. 

התחייבויות הכרוכות בניהול הגבייה

ניתן לראות בהליכי גבייה משפטית כסל של זכויות, השמורות לכם בכל מקרה של התחייבות כספית שלא תמומש בעתיד, או שלא מומשה בהווה: המחאות, שיקים שלא נפרעו/ פתוחים, שטר חוב ומימוש פסקי דין שונים.

מן הצד השני, גם אותו בית עסק או ארגון עשויים להיקלע לקשיים כלכליים משלהם ולכן עורך דין גביית חובות המייצג אותם יוכל לסייע ולייצג במקרה כזה, תוך יצירת הסדרי תשלומים והגעה להסדר מול בעלי החוב. 

האם ניתן להתנהל גם ללא גבייה משפטית?

אמנם אין דרך אחידה לגבות כסף ובעלי עסקים רבים יוצרים התקשרויות כלכליות על בסיס היכרות ויחסי אמון, אך הסטטיסטיקה מראה כי כל אחד מהם צפוי להיפגש לפחות פעם אחת בחייו עם אובדן תשלום, שכעת אין דרך לגבות בשל העדר התחייבות או חוזה מובהקים.

עסקים אלה נקלעים למצב של "ידיים כבולות" ונאלצים להתייחס לאובדן הכלכלי כהפסד, שמשפיע כמובן על הרווחים ותזרים המזומנים הצפוי. 

חשוב שתדעו שגם אם לא נוהלה מראש גבייה משפטית מול הגורם שעמו התקשרתם, עדיין ניתן לפעול לגביית כספכם בחלק גדול מאוד מהמקרים.

לבירור בנושא הזה, יש לפנות בהקדם אל עורך דין גבייה ולקבל כלים והנחיות שיסייעו לכם לממש את זכויותיכם. 

עורך דין מיומן בגביית חובות

ביכולתה של גבייה משפטית לספק לכם פרקטיקה, כלים והגנה בכל התקשרות כספית מול גורם אחר, שתמנע מכם מפח נפש במקרה של אי קבלת תשלום.

ניהול גבייה מקצועית ומסודרת תעניק לכם שליטה וודאות גבוהה בפעילות העסקית, לצד שמירה ראויה על התזרים ונטרול של גורמים "סוררים" שמלכתחילה היו מנסים לפנות ולקבל מכם תמורה, מבלי לשלם עבורה. 

משרד עורך הדין אחיה וקסלבאום, פועל במקצועיות ומיומנות חסרת פשרות בניהול גבייה מקצועית ובכפוף למטרותיכם העסקיות והפיננסיות, תוך מתן וודאות גבוהה לגבי הבטחת כספכם ושמירה על שקיפות בהשתלשלות ניהול הגבייה מול גורמים בעייתיים.

להתייעצות בנושא ולניהול הליכי גבייה, צרו עמנו קשר ונשמח לסייע לכם בכל עת. 

שאלות ותשובות

מתי לנהל גבייה משפטית מלקוחות?

לקוח שאיננו משלם בנסיבות כאלה ואחרות, מן הראוי שיטופל בתהליך משפטי מסודר הכולל שליחת מכתב התראה, הגעה להסדר תשלומים או לחילופין תביעה כספית ופתיחת תיק בהוצאה לפועל.

מה לעשות כדי להימנע מבעיות גבייה?

חשוב שתקבלו שירות משפטי מעורך דין המתמחה בגבייה, שיערוך עבורכם הסכמי התקשרות ויצייד אתכם בכללי התנהלות תקינים שמצמצמים מראש את הסיכוי לאי קבלת תשלום.

דרג מאמר זה

עו"ד אחיה וקסלבאום

אחיה וקסלבאום משרד עורכי דין הוא משרד מוביל בתחום המשפט האזרחי-מסחרי, עם התמחות מיוחדת בתחומי המקרקעין והגבייה ואכיפת החיובים. המשרד מספק שירותים משפטיים מקיפים ללקוחות פרטיים ועסקיים בכל רחבי הארץ.