עורך דין גבייה

כל אדם שמנהל חברה, עסק או נכס מסוג כלשהו, אמור לקבל תשלום בגין שירותיו. האם זהו תמיד המצב? לא בהכרח. קשיים כלכליים, בעיות בתזרים, אירועי חיים שונים ואפילו משברים מדיניים או בינלאומיים משבשים לא פעם את מוסר התשלומים בקרב משלמים רבים, מה שמצריך מבעלי החוב סיוע של עורך דין גבייה מקצועי וטוב.

הסיבות לאי התשלום, לתשלום שחזר או לאיחורים ובעיות בעמידה בהתחייבויות עשויות להיות מגוונות מאוד, כך שלא לכולן אותו הפתרון. לראייה, גביית חוב מקונה בתהליך מכירת דירה איננה זהה בפעולתה לניהול גביית חובות מלקוח שפספס את מועד התשלום החודשי. במאמר זה נפרט כיצד לפעול במצבים של קושי לגבות את החוב, מתי המועד המתאים לפנות אל עורך דין גבייה ומהן דרכי הפעולה המתאימות למקרה.

גביית חוב במספר צעדים עצמאיים

כאשר תשלום חוזר או שלא ניתן לגבות אותו בזמן, חשוב לרדת לשורש הבעיה. בחלק מהמקרים יתברר שהחוב נוצר בתום לב, למשל כאשר אדם שולף מזיכרונו את תאריך התשלום שמתברר בדיעבד כתאריך מוקדם יותר. המקרים הללו בדרך כלל פתירים, כך שתוך שעות ספורות יתקבל התשלום והחוב יסולק.

כמובן שחלק הארי של המקרים מתייחס לחוסר גבייה בשל העדר כיסוי או אפילו חתימה לא זהה על גבי המחאה כלשהי. במקרים אלו ניתן לפנות עצמאית לחייב, להסביר את שהתרחש ולראות כיצד הוא מגיב. אם מדובר בבעיה מורכבת יותר, היו מוכנים לעזרת עורך דין גבייה.

פנייה אל עורך דין גבייה

במקרים שבהם גביית החוב הולכת ומסתבכת והחוב תופח, רצוי להיפגש עם עורך דין גבייה ואכיפת חיובים כדי לטפל במצב. כאשר טיפול עורך הדין יובא לידי החייב, ייתכן שהוא ירגיש שכבר אין לו אפשרות להתנער יותר מחובת התשלום שלו ולכן יטפל בנושא באופן מיידי. עורך הדין יוכל לטפל גם במקרים של שיקים חוזרים, אי כיבוד תשלום בהוראת קבע וגם כמובן בתופעות כמו התחמקות או הסתייגות מהתשלום, כמו למשל אי ביצוע אחד מהתשלומים הנדרשים לאחר קניית דירה.

גביית חוב מאדם שנעלם

אחת הבעיות הקשות שמתעוררות בסוגיית הגבייה היא כאשר לא ניתן לאתר את האדם החייב. במקרה כזה, הרבה בעלי חובות נותרים ללא הסכום בידם, עם שאלות לגבי הצורך שלהם לוותר על החוב, או לפעול בכל דרך כדי להמשיך ולנסות לאתר את החייב. עליכם לדעת שלא פעם מעניק עורך הדין שירות לאיתור חייבים, באמצעותו אפשר להגיע הן לאדם החייב (או לגלות מה עלה בגורלו, למשל אם ברח מהארץ) וכן לאתר קרובי משפחה שייתכן ובעזרתם ניתן לגבות חובות. לכן אין כל סיבה להתייאש וחשוב לאתר עורך דין גבייה מוביל המספר שירות אמין ואחראי לנושא.

עורך דין גבייה

גביית חוב מאדם שהלך לעולמו

גם במקרה של פטירת חייב נוצר מצב מתסכל במיוחד. לא די בכך שהכספים לא הועברו ממנו כפי שהתחייב, אלא גם שמבחינה מצפונית קשה לפנות למשפחה האבלה ולדרוש את החוב. במקרים מסוימים של חובות, מוות פוטר מחבות התשלום ולכן חשוב לברר מול עורך דין גבייה האם ניתן בכל זאת להמשיך ולגבות את החוב וכיצד לפעול בנושא.

בחלק גדול מהמקרים בהחלט ניתן לגבות את החוב, למשל בעלים של חברה שנפטר וכעת מישהו אחר בחברה יוכל להעביר את סכום החוב, או שילדיו שהפכו לבעלים יעשו זאת. תופתעו לגלות שבמקרים רבים ניתן לגלות במהירות וביעילות את זהות האדם שיעביר אליו את החוב, כך שאין כל סיבה לוותר על מה שמגיע לכם. עורך דין מקצועי יבדוק את הדברים לעמוק ויפעל בתהליך גבייה על פי חוק, עד למיצוי כל הזכויות.

כיצד לבחור עורך דין גבייה טוב?

בעל דירה נקלע לסכסוך מול דייר שאינו משלם. האם יש צורך לפעול מול עורך דין מקרקעין? ספק ממתין לתשלום מחברה מסוימת כבר יותר מידי זמן. האם עליו לערב עורך דין חוזים? האם כל עורך דין יכול לשמש כפרקליט גבייה בתחומו?

ובכן, עורכי דין רבים מתמחים במישורים משפטיים שונים, אך רק חלק מהם עוסקים בתחום גביית חובות. יחד עם זאת, לא כל עורכי הדין העוסקים בכך מתמחים לעניין ספציפי, כמו למשל עורך דין מקרקעין מומלץ שיערוך לכם הסכם מכר נפלא, אך יפנה אתכם בנימוס לעורך דין לגבייה במקרה של תביעה לפינוי מושכר. לכן עליכם לבצע סקר קטן לגבי איש המקצוע הרלוונטי, להבין מהי מומחיותו בתחום הגבייה ולקבל ממנו הסברים בנוגע לאפשרויות הפעולה המתאימות למקרה. אם עורך הדין אכן בקיא בתחום הגבייה וצבר בו ניסיון עשיר ומעמיק, תוכלו לפנות אליו ולדעת שתקבלו את כספכם בהקדם האפשרי עד השקל האחרון.

לא קיבלתי תשלום מלקוח. כיצד לפעול?

חייגו ללקוח, פרטו את הבעיה ואת סכום החוב ולמדו את עמדתו. אם הוא מסתייג או מתחמק מהתשלום, מבטיח הבטחות שעלולות להתברר ככוזבות, פנו לעורך דין גבייה.

אם סכום החוב גדול והמועד לתשלום כבר חלף מזמן, יש לפנות לעורך דין בהקדם ולהתחיל תהליכי גבייה משפטיים.

אם כל ניסיונות הגבייה מוצו, ניתן לפתוח תיק גבייה בהוצאה לפועל.

כיצד עו"ד גבייה יוכל לעזור לי?

בפגישה ילמד עורך דין גביית חובות את סיבות היווצרות החוב והשתלשלות העניינים מול החייב, מה שיסייע לו להציג לכם פתרונות מעשיים ומידיים לגבייה ולהתאים אותם למטרותיכם.

דרג מאמר זה
עורך דין גבייה
אולי יעניין אתכם גם
גביית שיקים חוזרים
תביעה לסילוק יד
חוזה מכר דירה
עורך דין גביית חובות
פינוי שוכר
פינוי דייר
פינוי מושכר
עורך דין מקרקעין מומלץ
מכירת דירה
עורך דין גבייה
קניית דירה
גביית חובות