גביית חובות

אנשים רבים נאלצים להתמודד עם מצבים של אי קבלת תשלום במועד, בהם לפי הסטטיסטיקה הסיכוי לקבל את התשלום פוחת באחוז אחד בכל שבוע. כיצד ניתן היה לנהל גביית חובות יעילה יותר ובאיזה שלב יש לערב עורך דין?

גביית חובות – כך תזהו קשיים ראשוניים לגבות כספים שמגיעים לכם

יוקר המחייה, משבר הקורונה, מחירי הנדל"ן ועוד שורה של הליכים בלתי נמנעים משפיעים על היכולת הציבורית לשלם התחייבויות במועד, כך שתהליכי גביית חובות נכונים יהיו הכרחיים בכל תקופה ועבור כל תשלום צפוי מצד לקוח, שוכר דירה, קונה וכן הלאה.

קיימים מספר סימנים מקדימים לבעיות בגביית חובות מגורם מסוים, כמו תשלום שחזר, צ'ק ללא כיסוי או הודעה מהמשלם עצמו לגבי בעיה או עיכוב שמקשים עליו לשלם במועד או את מלוא הסכום. יחד עם זאת, קיימים סימנים נוספים אשר אפשר להיערך אליהם, משום שהם מהווים בעיה פוטנציאלית ומגדילים את הסיכוי לקשיים בגביית החובות:

  • שינויים במצב המשפחתי, למשל בעלים של חברה שעובר גירושין
  • שינויים במצב הבריאותי, למשל בנה של שוכרת שחלה במחלה קשה
 • מעבר של לקוחות למיקום חדש
 • שינוי של חברה או בעל עסק בדפוס ההזמנות (ירידה או עלייה)
 • פיטורין – אישיים וגם רוחביים בחברה מסוימת, בייחוד כלפי עובדיה הוותיקים
 • פעולות כלכליות דרסטיות כמו גיוס כספים, קבלת הלוואה או מכירת החברה
 • לקוח שלא מוצא חשבונית או שהאישור שלה מתעכב משמעותית
 • לא קיימת תגובה כלשהי להודעות טלפוניות או באימייל
 • התשלום מבוצע באופן חלקי ועוד…

כיצד פותרים את הבעיה?

מצבים שבהם חל קושי לקבל ולגבות תשלומים מצריכים טיפול מצד עורך דין גביית חובות. במשרד עורך הדין ניתן לגבש מספר פתרונות יעילים לתהליך הגבייה, כמו איסוף מידע טלפוני או פרונטלי מול הגורם המשלם וללמוד לגבי התנהלותו או מצבו הכלכלי וכמובן שליחת מכתבי התראה וניסיון לפעול בדרך משמעותית ונחושה.

ניהול מערך גביית חובות

בעידן של התנהלות כלכלית שוטפת, שבו כסף הוא המשאב החיוני ביותר לקיום רמת החיים הרצויה, לא ניתן להתעלם מהצורך לנהל גביית חובות. שינויי חיים ושינויים ארגוניים, חילוקי דעות ועוד שלל נסיבות עשויות לעכב את קבלת התשלומים וליצור חובות כספיים גדולים, מה שיביא לקשיים תזרימיים משמעותיים יותר. למעשה, ככל שהחוב גדול ופרק הזמן שחלף ממועד התשלום ארוך יותר, עורך דין גבייה יוכל לפעול בדרכים מגוונות יותר כדי להביא לסיום המצב ולאפשר ללקוח לקבל את כספו.

קיימת הדרגתיות מסוימת בתחום הגבייה, לפיה צריך לפעול במספר שלבי גביית חובות מסודרים, חלקם על פי חוק, לפני שמחריפים את התהליך. עורך הדין יתחיל בניסוח מכתב התראה שבו הוא מודיע לבעלי החוב על דרישת התשלום כלפי חוב פתוח ועד לתאריך מסוים, לאחריו משלא יוסדר החוב יתרחשו שלבי גבייה חמורים יותר.

אם המכתב לא יואיל ומועד התשלום יפקע, יוכל עורך הדין לפתוח תיק בהוצאה לפועל, שיאלץ את החייב לטפל בסוגיה כתוצאה מלחצים שהופעלו עליו לשלם, כמו עיקול חשבונות בנק והקפאת כרטיסי האשראי.

סילוק יד ממקרקעין – כיצד גובים חוב מדיירים בנכס?

הסיוט הכי גדול בקרב משכירי הדירות הוא מצב שבו פולש משתלט על השטח או שוכר אשר הפר את תנאי שכירותו וכעת לא די בחוב שיצר אחריו, אלא שהוא גם מסרב לפנות את הנכס המושכר. תביעה לסילוק יד או לפינוי מושכר מאפשרת לבעלים, לסלק שוכרים או פולשים משטחם ואף לתבוע אותם על נזקים וגירעונות שנוצרו מכך.

תביעה לפינוי מושכר  ותביעה על סכום קצוב הינם הליכים בסדרד דין מיוחדים שבהם ניתן לפעול בתוך זמן קצר וביעילות כלפי בעיות כאלו וכן לנהל הליכים מסוימים ולבצע גביית חובות בהסכמים על סכום קצוב כמו הזמנת עבודה חתומה, הסכם חתום, תביעה לפינוי מושכר, תביעה לפינוי נכס לאחר קניית דירה בכפוף למועד הפינוי שסוכם ועוד.

גם הליך זה דורש הבנה משפטית רבה, שכן הוא מושפע רבות מהחוק, הפסיקה והתקנות הקיימות, לרבות היכרות מעמיקה עם כל האפשרויות הרלוונטיות למקרה של בעל הדין. עורך דין שמכיר היטב את התחום, יוכל למצות את כל הפעולות כדי להביא לסיום החובות מצד החייב ולהביא לשלומו הפיננסי של הלקוח.

יתרונות הטיפול מצד עורך דין גביית חובות

עורך דין המתמחה בגבייה מסייע לגורמים פרטיים ועסקיים להישאר עם הראש מעל המים ולקבל גיבוי יעיל לשמירה על התזרים האישי. עורך הדין יוכל לפעול במספר מישורים בעת הצורך, כמו  בדיקת הלקוחות לפני אישור תנאי התשלום , עריכת חוזים לקביעת תנאי התשלום המדויקים וכינון מדיניות התשלומים ודרכי הפעולה למקרים של אי תשלום חשבוניות שהמועד לגביהן חלף.

גביית חובות מבוצעת בדרך כלל נקודתית, מה שיאפשר לעורך הדין לפעול בצורה ממוקדת מול כל מקרה ולנטרל מבעוד מועד סיכויים לכישלון הגבייה לאורך זמן.

 • השוכר שלי מתרץ בכל פעם עיכובים בשכירות. האם כדאי להיעזר בעו"ד?

עורך דין מקרקעין המתמחה בגביית חובות יוכל לבחון את חוזה הדירה ואת נסיבות המקרה ולקבוע מהן הדרכים החוקיות לפעולה. במקרה הצורך, הוא יפעל לגביית החוב במקומכם ויצור את ההרתעה הנדרשת מול השוכר.

 • ברצוני לשלוח מכתב התראה לפני מעבר לטיפול עו"ד. כמה זמן עליי לאפשר להסדרת החוב?

בדרך כלל יש להעמיד את ההתראה על מועד של כ-30 ימים, אך ניתן לקבוע את מועד קצר יותר כאשר המועד המדויק, רצוי שיהיה, על פי התייעצות עם עורך הדין, גם מבלי שהנושא עבר לטיפולו הישיר. אם הלקוח סיפק מידע ספציפי לגבי ביצוע התשלום מצידו, ניתן לשקול להמתין בכפוף לתנאים מסוימים עד לאותו מועד.

דרג מאמר זה
גביית חובות
אולי יעניין אתכם גם
גביית שיקים חוזרים
תביעה לסילוק יד
חוזה מכר דירה
עורך דין גביית חובות
פינוי שוכר
פינוי דייר
פינוי מושכר
עורך דין מקרקעין מומלץ
מכירת דירה
עורך דין גבייה
קניית דירה
גביית חובות